Harnesses and Harness Accessories
Safety harnesses designed to work in an approved fall protection system; available in vest, 2-point full-body (adjustable shoulders and legs), and 4-point full-body (adjustable shoulders, waist and legs) configurations. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Product Type
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
Material
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
Color
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
Length (English)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Length (Metric)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
76
–
90
of
859
results
Werner Co. Blue Armor Climbing/Positioning Harness with Back, Hip and Front D-Rings Harness
Blue armor climbing/positioning harness with back, hip, and front D-rings.
Werner Co. ProForm™ Standard Harness with Quick Connect Legs
ProForm™ standard harness with quick connect legs.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Quick-Connect |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Pad, Should Pads |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Style | Standard |
| Weight (English) | 4.5 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
Werner Co. Blue Armor Positioning Harness with Back and Hip D-Rings
Blue armor positioning harness with back and hip D-rings.
Werner Co. ProForm™ Standard Harness with Tongue Buckle Legs
ProForm™ standard harness with tongue buckle legs.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue Buckle |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Pad |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Style | Standard |
| Weight (English) | 4.5 lb. |
| D-Ring Location | Back |
| Dimensions (L x W x H) | 15.6 x 12 x 12 in. (package) |
|---|---|
| Length (Metric) | 39.624 cm |
| Product Type | Climbing Safety Harness |
| Size | Medium/Large |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Length (English) | 15.6 in. |
| Style | Aerial/Construction/ Maintenance Kit |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |
Werner Co. LITEFIT™ Construction Harness with Back and Hip D-Rings and Tongue Buckle Legs
LITEFIT™ Construction harness with back and hip D-rings. Tongue buckle legs.
Werner Co. LITEFIT™ Plus Standard Harness with Back D-Ring and Lanyard Keeper
LITEFIT™ standard harness with back D-ring.
Werner Co. Construction/Maintenance Kit
Construction/maintenance kit. Basic, with pass-thru buckle harness.
Werner Co. ProForm™ Standard Harness with Steel Hardware
ProForm standard harness with tongue buckle legs and steel hardware.
Werner Co. Blue Armor Retrieval Harness with Back and Shoulder D-Rings
Blue Armor retrieval harness with back and shoulder D-rings.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue Buckle |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Padding, Shoulder Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Retrieval Safety Harness |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Style | Blue Armor |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
Werner Co. Blue Armor Standard Harness with Back D-Ring
Blue Armor standard harness with back D-rings.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue Buckle |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Slotted Pass-Thru |
| Style | Blue Armor |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
3M™ DBI-SALA™ Confined Space Floor Mount Sleeve Davit Base
Floor mount sleeve davit base, flush mount design, zinc plated, for the offset davit mast.